aktuality

O Tai Chi Chuan

Tai Chi Chuan pomáha človeku získať jeho prirodzený stav –  plný života a energie, šťastný, spokojný, sebavedomý.
Tai Chi Chuan je tradičné čínske fyzické, mentálne a duchovné cvičenie. Historicky je, samozrejme, predovšetkým bojovým umením, ktoré v sebe obsahuje najlepšie prvky z čínskeho kung-fu, ale aj prvky tradičnej čínskej medicíny a práce s vnútornou energiou Chi – Chi Kung. S vývojom spoločnosti sa bojová zložka stala postupne menej dôležitou a do popredia vystúpil najmä jeho prospešný vplyv na fyzické a duševné zdravie.

Zostava Tai Chi

Najznámejšou časťou fyzického tréningu je cvičenie zostavy Tai Chi. Charakteristické sú pre ňu pomalé, plynulé, uvoľnené pohyby.
V Tai Chi Chuan rodiny Yang sa cvičí tzv. Dlhá zostava. Je to séria techník, ktoré sú cvičené väčšinou pomaly a sú postupne prepojené do jedného nekončiaceho prúdu pohybov, ktorý pripomína riečny prúd, plynúci niekedy pomaly, inokedy rýchlejšie, pohyb sa nikdy úplne nezastaví. Zacvičenie celej zostavy trvá 15 – 20 minút.
Do každého pohybu je vždy zapojené celé telo a to učí a núti človeka vnímať vlastnú osobu ako jeden nedeliteľný celok. Jedným zo základov Tai Chi Chuan je spojenie tela a vedomia do jedného vyrovnaného celku. Po dlhšej dobe cvičenia blokácie a stuhnutie tela i mysle postupne zmiznú a človek sa dokáže pohybovať i uvažovať ľahko a plynulo.

Pomáha tak človeku získať jeho prirodzený stav – plný života a energie, šťastný, spokojný a sebavedomý.

Vďaka tomu je cvičenie vhodné pre všetky vekové skupiny.
Do cvičenia Tai Chi Chuan patrí tiež niekoľko rozširujúcich zostáv – so zbraňami, s partnerom apod. Ich úlohou je prehĺbenie schopností, znalostí a zručností, ktoré sa cvičenec naučí pri štúdiu Dlhej zostavy.

Bežnému človeku stačí znalosť tejto zostavy, aby mohol celý život neustále precvičovať svoje telo a myseľ. Do cvičenia sú totiž postupne vkladané rozširujúce princípy tak, ako sa každý cvičenec rozvíja a zlepšuje. Preto cvičenie zostavy nie je nikdy nudné a stále prináša nové dobrodružstvá tela i ducha.

Tai Chi Chuan ako bojové umenie

Tai Chi Chuan je veľmi efektívne bojové umenie s množstvom techník, no len vtedy, ak sa s bojovým zameraním pravidelne precvičuje. Len samotné cvičenie zostavy z nikoho bojovníka neurobí.

Tui Shou

Druhou dôležitou zložkou Tai Chi je cvičenie s partnerom. Jeho základom je Tui Shou, čo sa prekladá ako Lepkavé, Vnímajúce  ruky. Cieľom tohoto cvičenia je naučiť sa vnímať pohyb a silu nie len partnera/protivníka, ale tiež tú svoju. Silu (a môže byť aj veľmi ľahká) pri tomto cvičení vnímate, odvádzate mimo svoje telo alebo sa ju učíte absorbovať. Toto cvičenie je veľmi náročné na koncentráciu a skôr ako o fyzické, ide o mentálne cvičenie. Vzťahuje sa k nemu čínske príslovie “investovať do prehry”.

Pretože len keď sa človek zbaví “ega” a nesnaží sa vyhrať vďaka fyzickej sile či rýchlosti, môže sa v tomto cvičení zlepšovať a rozvíjať.

Súčasne s fyzickou silou sa cvičenec učí vnímať aj mentálnu zložku sily, pretože každému pohybu predchádza úmysel a jeho vnímanie pomáha odhaľovať zámery ľudí v každodennom živote.

Chi Kung

Treťou významnou zložkou Tai Chi Chuan je cvičenie Chi Kung (Qi Gong, Hey Gung). Sú to cvičenia na vnímanie a rozvoj vnútornej energie – Chi.

V Tai Chi Chuan rodiny Yang existuje rozsiahly komplex týchto cvikov – od jednoduchých cvičení, zameraných na poznanie a vnímanie existencie vnútornej energie až po komplexné zostavy cvikov, ktoré môžu byť zamerané napr. na regeneráciu po úrazoch alebo pomáhajú pri liečbe tela.

 

Cvičenie Tai Chi Chuan obsahuje mnoho ďalších prvkov, ale tie človek najlepšie spozná, keď sa cvičeniu začne aktívne venovať, pretože vlastné cvičenie je lepšie ako 10 000 slov.

 

Zdroj: www.taijiquan.cz

3

  • História

    Pôvod Tai Ji Quan je za zahalený legendami. Za jeho tvorcu je považovaný taoistický pustovník Chan San – feng, žijúci […] Čítať viac